Rajongsz a hamburgerekért, de vinnél az egészbe valami újdonságot? Próbáltad már vega módra – és ez nem csak a salátát jelenti. A húspogácsa pótlására rengetef ízletes módszer létezik! Nézd meg:
1. Édesburgonyás-csicseriborsós BBQ burger
Hozzávalók:
- 400 g konzerv csicseriborsó,
- 230 g főtt édesburgonya,
- 100 ml BBQ szósz,
- egy csipet só,
- egy kiskanál chilipehely,
- ízlés szerint zöldségek,
- hamburgerzsömle.
Elkészítés:
A hamburger elkészítését az édesburgonya megsütésével kezdd: úgy lesz a legfinomabb, ha héjában sütöd meg kb. 200 fokos sütőben. Ha elkészült, hagyd, hogy egy kicsit kihűljön, majd hámozd meg és nyomd össze a belsejét egy villával. Ezután mosd át a csicseriborsót, szintén nyomkodd össze egy villával, majd add hozzá a krumplihoz. Végül jöhet a BBQ szósz a fűszerekkel együtt, majd ha jól összeállt a massza, tedd be a hűtőbe körülbelül 20 percre.
Bélelj ki egy lapos tepsit sütőpapírral, helyezd rá a formás bucikat, és tedd be a 190 fokra előmelegített sütőbe. Fél óra után egy spatula segítségével fordítsd meg a zsömléidet (ha ragadna, akkor még hagyd őket sülni néhány percig), majd a másik oldalukat is süsd körülbelül 15 percig. Ha megvannak a bucik, már csak a hamburgerek összeállítása van hátra, amihez használhatsz avokádót, paradicsomot, salátát és plusz BBQ szószt is!
2. Avokádós-spenótos falafel burger
Hozzávalók:
- 100 g csicseriborsó,
- egy fél (vagy egy kisebb) fej vöröshagyma,
- 1 gerezd fokhagyma,
- 20 g liszt,
- 1 evőkanál víz,
- egy csipet sütőpor,
- kömény, só, bors, koriander,
- fél evőkanál citromlé,
- fél evőkanál limelé,
- egy avokádó,
- só, bors,
- friss spenót.
Elkészítés:
Ha konzerv csicseriborsót vettél, akkor nincs más dolgod, mint átmosni és leszűrni, ha viszont szárazat szereztél, áztasd be egy éjszakára. Ha ezzel megvagy, vágd kis darabokra a hagymát és a fokhagymát. Lassú tűzön pirítsd meg, majd karamellizáld őket. A hagymából, a csicseriborsóból, a korianderből, a citromléből és a fűszerekből egy késes robotgép segítségével készíts masszát. Ha minden jól megy, akkor egy homogén, jól formázható masszát kaptál, amiből kisebb bucikat tudsz készíteni. Tedd őket egy tepsibe, majd 25 percre a 200 fokra előmelegített sütőbe, ahol szép aranybarnára sülnek. Amíg a bucik a sütőben vannak, készítsd el az avokádókrémet a hozzávalók összekeverésével. Ha az avokádó elég puha, akkor akár villával is össze tudod nyomni, de ha kicsit keményebb, robotgéppel dolgozz!
Végül töltsd meg a frissen sült bucikat a spenóttal, a zöldségekkel és az avokádókrémmel – készen is van a hamburgered!
3. Lencsés-gombás burger
Hozzávalók:
- 2 evőkanál olívaolaj,
- 1 fej vöröshagyma,
- 2 gerezd fokhagyma,
- 300 g gesztenyegomba (vagy barna csiperke),
- 150 g apró szemű zabpehely,
- 250 g lencse,
- kakukkfű, bors, chilipehely, só.
Elkészítés:
Miután felvágtad a hagymát és a fokhagymát, pirítsd meg őket egy kis olívaolajon. Add hozzá a kisebb darabokra vágott gombát, majd borsozd meg. Ha a gomba is megpuhult, akkor mehet az egész egy késes robotgépbe a lencsével, a zabpehellyel és a fűszerekkel együtt. Ha kész a massza, formázd meg belőle a hamburger alapját (sütés előtt nem árt egy kicsit a hűtőben pihentetni). Egy serpenyőben süsd meg mind a két oldalát a formáknak, amíg szép barnák nem lesznek, majd friss bucival, zöldségekkel és ízlés szerinti szósszal tálald.
4. Vegán majonézes-padlizsános burger
Hozzávalók a vegán majonézhez:
- 100 g makadámdió,
- 100 g kesudió,
- 110 ml olívaolaj,
- 1 evőkanál almaecet,
- 155 ml víz,
- egy evőkanál citromlé,
- só.
Hozzávalók a burgerhez:
- 1 padlizsán,
- 2 evőkanál kókuszliszt (vagy bármilyen egyéb liszt),
- 2 evőkanál fokhagymapor,
- 2 evőkanál chia mag,
- 4 evőkanál mandulatej,
- 1 evőkanál napraforgóolaj,
- 1 fej vöröshagyma,
- 1 avokádó,
- 2 paradicsom,
- só.
Elkészítés:
A majonézhez egy késes robotgépbe öntsd össze a hozzávalókat, majd készíts belőle sima állagú masszát, és tálalásig tedd hűtőbe.
A burger összeállítását a padlizsán feldarabolásával kezdd. Vágd ujjnyi, kör alakú szeletekre, majd sózd meg mindkét oldalukat. Egy laposabb tálban keverd össze a kókuszlisztet, a chia magot és a fokhagymaport, majd mindegyik szelet padlizsánt mártsd bele a lisztes keverékbe, a mandulatejbe, végül pedig újra a lisztbe, hogy egy vastagabb bundát kapjanak.
Kevés olajon süsd a szeleteket körülbelül 5 percig, majd szedd ki őket papírtörlőre. A hamburgerzsömlék alját kend meg egy kis villával összenyomkodott avokádóval, majd jöhet rá a vegán majonéz, a friss zöldségek és a padlizsán.
5. Vörös lencsés szivárvány burger
Hozzávalók:
- 120 g vörös lencse,
- 16 evőkanál víz,
- fokhagymapor,
- 1 evőkanál BBQ szósz,
- 230 g reszelt karfiol,
- 3-4 kisebb sárgarépa,
- friss gyömbér,
- chilipehely,
- néhány rózsányi brokkoli,
- 1 kisebb fej kaliforniai paprika,
- 2 gerezd fokhagyma,
- köménymag,
- egy evőkanál szezámmag,
- 2-4 evőkanál zsemlemorzsa,
- 4 evőkanál liszt,
- só.
Elkészítés:
Mosd át a vörös lencsét, majd add hozzá a vizet, a BBQ szószt, a fokhagymát, és főzd körülbelül 10 percig.
Ezalatt reszeld le a karfiolt, a gyömbért és a sárgarépát, illetve vágd kis darabokra a többi zöldséget. Tedd őket egy nagyobb serpenyőbe, és szárazon pirítsd körülbelül 3 percen keresztül. Egy nagyobb tálban fűszerezd őket, majd jöhet hozzá a kész lencse, a liszt, a zsemlemorzsa és a szezámmag is. Ha megvagy, formázz kisebb darabokat a masszából, majd egy sütőpapírral bélelt tepsiben lapítsd ki őket a tenyereddel, és süsd 190 fokon körülbelül 20-25 percig.
Ezután már csak a burgerek összeállítása van hátra, amihez készíthetsz egy kis házi mangós káposztasalátát is, ezzel ugyanis isteni lesz. Ehhez nincs más dolgod, mint kis darabokra vágni egy mangót, egy répát és egy kis káposztát, hozzáadni néhány evőkanál kesudiókrémet, sót, borsot és némi ecetet, majd egy kicsit állni hagyni, és a burgerbe kanalazni. Jó étvágyat! 🙂
Forrás: bien.hu